Witam

Mirabelki jeszcze nie z naszego ogródka:)
I stało się. I to wiele rzeczy. Pierwsza- późnym latem 2012, kiedy to mieszając konfiturki borówkowe zadaliśmy sobie pytanie- a czy nie byłoby lepiej mieć borówki z własnej uprawy? Druga, niewiele później- pozwolenie na użycie działki mojej mamy zwanej [z oczywistych powodów] ‘ojcowizną’ w celach eksperymentalnych. A potem była lawina...
...pierwsze grządki [oczywiście] z borówkami [amerykańską, leśną] i żurawiną [też amerykańską], pierwsze krzewy owocowe [trzy kolory porzeczek, agreścik, aronia, malinki, jeżyny i wymarzona przeze mnie pigwa] i pierwsze drzewo- jabłoń Golden Delicious. W międzyczasie walczyliśmy z naturą usuwając krzuny, wycinając martwe drzewa i grabiąc suchą trawę. Uratowaliśmy też jeża. Kiedy kompulsywnie kupiłam cztery glicynie [bo były w promocji...] zapadła decyzja- w naszym ogródku będą rosły tylko rzeczy, które można spożyć. Miało to ograniczyć moje zapędy kolonizatorskie... Mamy luty. W kartonie pod fotelem czeka chyba sto woreczków nasion- moim argumentem jest, że pewnie i tak połowa zdechnie, więc potrzeba nam więcej. Glicynie, zawinięte w słomiane chochoły czekają na cieplejsze dni. A ja, od kiedy stopniał śnieg nie potrafię usiedzieć na miejscu- stąd pomysł na bloga. "Les mirabelles"dlatego, że jednym z drzew, które przetrwały na zdziczałej działce są właśnie mirabelki. I to na razie ostatnia z rzeczy, która się stała i o której napiszę:)

Faza produkcji

Degustacja

Lato zamknięte w słoiku:)

Komentarze

 1. Witam,
  co do zdziczałej działki (usunęliście stare drzewa, krzaki, gałęzie) to powinnaś zostawić jakiś kawałek ogrodu dla ptaków (w rogu, lub w pobliżu innych krzaków i drzew za ogrodzeniem), tak aby połączyć dużą powierzchnię dla zwierząt: ptaków, jeży. Nie kosić tam trawy. Najlepiej, żeby był to fragment do którego rzadko zagląda człowiek. Jeżą przydadzą się skrzyneczki drewniane, obłożona liśćmi i przykryte stosem gałęzi. Przezimują w ten sposób. Przeczytaj sobie u wujka google.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O kurczę, ktoś jeszcze zagląda do tych pierwotnych wpisów:)
   Jak pisałam staramy się, żeby w naszym ogródku nie zabrakło miejsc dla "dzikich lokatorów", choć domku dla jeża jeszcze nie mamy. Pozdrawiam jeszcze raz:)

   Usuń

Prześlij komentarz